" Sizde ekibimize katılıp , Web sitemizde yazar olmak ister misiniz ?

Araştırmayı seven , bilgi ve becerisine güvenen.

Gönüllü olarak aramıza katılmak isteyen arkadaşlar.
seçeneğine tıklayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. "

Otomotiv Mühendisliği Bölümü

Paylasan: Tarih: 13 Aralık 2012 Perşembe | 10:56
OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ

 Çağdaş otomotiv mühendisliği taşıt mühendisliğinin bir parçasıdır, Makina Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Güvenlik Mühendisliği dallarının tasarımda ve üretimde ortak olarak çalışmasıyla yapılır. Motosikletler, otomobiller, otobüsler ve kamyonlar otomotiv mühendisliğinin ana uğraş alanlarıdır. 

  ●۪۫۰ Alanları 

Otomotiv Mühendisleri arabaların ve kamyonların neredeyse bütün tasarım süreci boyunca çalışmada bulunurlar, küçük parçalardan üretimine kadar tüm işlem ile ilgilenir ve çalışırlar. Genel olarak, otomotiv mühendisleri üç ana dala ayrılmıştır: ürün mühendisliği, ar-ge mühendisliği ve üretim mühendisliği. 

 ♦ Ürün Mühendisi (Tasarım Mühendisi olarakta kullanılır), parça ve sistemleri tasarlar (örnek fren mühendisi ve pil mühendisi). Bu mühendisler belirli parçaları tek tek tasarlar ve test ederler, bütün yeterlilikleri sağlayıp sağlamadıklarına bakarlar (Ör: Amortisör), gerektiği gibi çalışıyor mu, malzeme gerekli şartlara dayanıklı mı?. Eğer tasarım testi geçerse ar-ge'de yerini alır

 ♦ Ar-ge Mühendisi, tasarlanan parçaları daha verimli daha kullanışlı hale getirirler. Bu mühendisler tasarım mühendisinden örnek olarak istediği yay sıkışma oranını söyleyerek arabanın istenen yol karakteristiğini sağlamasını denetler. 

 ♦ Üretim Mühendisi, Aracın nasıl ve hangi sırayla üretileceğini tasarlar.

 ♦ Servis Mühendisi, Araclarin nasil servis olacagini ve serviste servisin teknik kontrolunu sağlar. 

 Örnek olarak : Toyota'da, üretim mühendisliği tasarım ve geliştirme mühendisliğinden daha prestijli kabul edilir.[1]. Bu BMW ve Audi gibi Alman firmalarında tam tersidir. Buna daha çok şirket işleyişine göre karar verilir Toyota daha çok araç üretmek isterken BMW ve Audi daha iyi araçlar üretmek istemektedir.

  ●۪۫۰ Diğer Otomotiv Mühendisliği Dalları 

 Başka tür otomotiv mühendisleride bulunmaktadır: 

 ♦ Aerodinamik mühendisleri tasarım bölümüne tasarım aşamasında rehberlik eder böylece yapılan tasarım etkileyici olduğu kadar aerodinamik bir yapıda gerçekleştirilir.

 ♦ Gövde mühendisleri tasarım bölümüne tasarımın gövde ve parçalarının ne şekilde olursa daha rahat üretilebileceği konusunda rehberlik eder. 

 ♦ Servis Mühendisleri servis bölümünde tamir aşamasında servis gorevlilerine "Foreman, Teknisyen vb." rehberlik eder böylece yapılan tamirin dogru yapildigini kontrol eder ve onaylar. Kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi http://tr.wikipedia.org/wiki/Otomotiv_mühendisliği
Bu konuyu paylas :

0 yorum:

Yorumunuzu Yazmadan Önce Aşağıdan Yorum Kurallarını Okumanızı Tavsiye Ederiz. Kurallara Uymayan Yorumlar Yayınlanmicaktır... Saygılar

-Yorum Kuralları-
1-Yorumlarınız Konuyla Alakalı Olsun
2-Kötü İçerikli,Küfür,Ahlak Dışı veya Size Yakışmayan Kelimeler Kullanmayınız
3-Yazım Kurallarına Uygun Okunaklı ve Açıklayıcı Yorumlar Yazmanızı Umuyoruz
4-Sitemizde Yazılan Yorumlardan Site Yöneticilerimiz ve Sitemiz Kesinlikle Sorumlu Değildir... Yorumların Tamamı Yorumu Yazan Kişilerce Yayınlandığı için Mesuliyet Kabul Edilmemektedir.
****=Surç-u Lisan Ettiysek Af Ola=****
Sitemizde Sizi Ağırladığımız İçin Çok Büyük Bir Kıvanç ve Mutluluk Duymaktayız...
Bizimle Olduğunuz için Teşekkürler (Otomotiv Mühendisleri Ekibi...)

 
Support : Creating Website TOMO | TOMDER | Automotive Design
Copyright © 2012 - 2015 Otomotiv Mühendisliği © 2020 - Her Hakki Saklidir
Template Renewal by Alican Sirin Published by Facebook Group
Proudly powered by :Google | Blogger