" Sizde ekibimize katılıp , Web sitemizde yazar olmak ister misiniz ?

Araştırmayı seven , bilgi ve becerisine güvenen.

Gönüllü olarak aramıza katılmak isteyen arkadaşlar.
seçeneğine tıklayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. "

Elektrikli Araç Dünyası

Paylasan: Tarih: 15 Mart 2015 Pazar | 07:40  

     Elektriğin gücü adına… Elektrikli araçların tarihsel gelişimi çok eskilere dayansa da 2015 yılı itibariyle en etkileyici çağlarını yaşamakta . Elektrikli araçlar ilerleyen yıllarda hayatımızda daha çok yer edinecekler. Elektrik hayatımızı bu kadar ele geçirmişken geç bile kaldık. Elektrikli bir motor harcadığı enerjinin %85‘i civarını harekete çevirebilirken en verimli içten yanmalı motorlarda bile %25 verimlilik hesabından hiç  bahsetmeyelim!. Bu yazımda  hangi marka ne yaptı inceleyelim ,birçok marka adım attı ama ilgi çekenler:

     Bmw i …“Elektriğin en çarpıcı hali  i3 ve i8 modellerini satışa sundu. 2007'den bu yana yürütülen araştırma ve geliştirme çalışmalarının bir ürünü olan BMW i3 , BMW markasının karakteristik stil özelliklerini taşıyan çizgilere sahip. 46 bin 100 Euro'dan başlayan anahtar teslim fiyatı, 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruyla 0-100 km/s hızlanmasını 7.2 saniyede tamamlayabilen BMW i3'ün lityum iyon bataryası gündelik sürüşte 130 – 160 kilometre gibi bir menzili görebilmesine olanak veriyor. 1.5 litrelik 231 HP'lik BMW TwinPower Turbo benzinli motoru ve 131 HP'lik elektrikli motora sahip olarak yollara çıkan BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. BMW i8, aynı zamanda üç silindirli benzinli motorla güçlendirilen ilk seri üretim BMW modeli olmasıyla da dikkat çekiyor.


     Liderlik Tesla’da…CEO Elon Musk ‘gerçekten çok iyi’ sözleriyle her şeyi  anlatıyor sanırım. (daha sonraki yazılarda uzun uzun bahsetmek isterim) . Tesla Model S, enerjisi uzun süre dayanan bataryaları sayesinde dünyada şu ana kadar üretilen elektrikli otomobiller içinde en uzun mesafe kat eden otomobil oldu. Tesla Model S’in 85 kWh’lık bataryası ve arka dingilin arasına konumlandırılmış su soğutmalı 362 HP’lik elektrikli motoruyla ile 480 kilometre menzile erişebiliyor. Yüksek mukavemetli bor elamanlarla takviyeli hafif alüminyum gövdeye ve oldukça gelişmiş elektrik aksamına sahip olan Tesla Model S, spor otomobilleri bile kıskandıracak 4.4 saniyelik 0-100 kilometre hızlanma süresine ve 210 km/h’lık son hıza sahip. Tesla Model X 'i iyileştirilmiş batarya teknolojisiyle piyasaya sürecek ancak 3. nesil olmayıp, 2. nesil Model S‘in devamı olacak. 


     
    Veee Apple… Gündemi meşgul eden haberlerden biri olan Apple'ın elektrikli araba üzerine yoğunlaştığı haberleri, internete sızan bazı tasarım görüntüleriyle daha da önem kazandı. Tasarımlar göz dolduruyor . 2020 yılında çıkması neredeyse kesinlik kazanan Apple elektrikli arabasının adı iMove olabilir.

 


     Peki ya Türkiye’ de neler oluyor… Yılın ilk ayında, 5 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. 85 kWh altı 3, 121 kWh üstü ise 2 elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. (odd).
…DMA teknolojisi, Türkiye’de elektrikli araç konusunda TSE’den tip onay belgesi almaya hak kazanmış ilk ve tek marka konumundadır. Bu noktada DMA, Türkiye’nin global ölçekte “ilk” elektrikli otomobilini üretme hedefiyle yola çıktı. Uzun yıllara dayanan kapsamlı bir Ar-Ge sürecinin ve 500.000 kilometreyi aşan testlerin ardından, DMA mühendisleri fark yaratan ürünlerini ortaya koydu.


Bu konuyu paylas :
 
Support : Creating Website TOMO | TOMDER | Automotive Design
Copyright © 2012 - 2015 Otomotiv Mühendisliği © 2020 - Her Hakki Saklidir
Template Renewal by Alican Sirin Published by Facebook Group
Proudly powered by :Google | Blogger