" Sizde ekibimize katılıp , Web sitemizde yazar olmak ister misiniz ?

Araştırmayı seven , bilgi ve becerisine güvenen.

Gönüllü olarak aramıza katılmak isteyen arkadaşlar.
seçeneğine tıklayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. "

İş ilanları için "Hangi Kariyer Sitesi" kıyaslaması - Haluk Abiden Tavsiyeler - 1

Paylasan: Tarih: 7 Mart 2015 Cumartesi | 06:46" Hangi kariyer sitesine ve nasıl ilan vermeli?

"Ofisinize ve ekibinize yeni eleman arayışınız var ancak hangi eleman arayış sitesinden hizmet alacağınızı, nasıl eleman arayacağınızı, mülakatlarda ne soracağınızı bilmiyorsunuz. İzin verin 10 dakikalık yazı ile size fikir verelim."

Herşeyden önce bilin ki 16 yıldır tüm ilan sistemleri ile eleman aradık firma olarak. Üstelik sadece kendimize değil, danışmanlık yaptığımız KOBİ üzeri firmalarında mülakatlarına destek verdik. İlk önce söylemem gereken en doğru eleman bulma yöntemi staj veya firmanızda gönüllü çalışanlardır. Ancak maalesef olmadı ve ilan vermeye karar verdiniz. 

İşte sitelerin kıyaslaması:

Kariyer.net en bilineni malum. Ama daha Mart 2015'te tecrübe ile yeniden gördüğümüz hem sekreterya hem de mühendis arayışımızda Kariyer.net maalesef kısıtlı kalıyor. Tabiki ilan metininiz çok önemli ancak bu ayrı bir yazı konusu. Kariyet.net pahalı. Aslında SecretCV ile aynı para. Tek bir ilan size 700 yada indirimli olarak 500 TL ile satılıyor. Bu rakam Unisbul ve Eleman.net için 150-250 TL arası değişiyor. Kariyer.net için destek Eleman.net ile aynı. 

Yani ilan sonuçlarından memnun değilsiniz diyelim ki, ikisi de panik yaptığınızda ücretsiz 3-5 gün için ilanınızı özel yerlerde gösterip, dopingliyorlar.

Ancak sıkıntı şu ki, eskisi gibi Kariyer.net tekeli yok. Yani tüm CV ler mutlaka Kariyer.net'de var mantığı yanlış. Zaten CV bakma olayı da paralı. Siz derseniz ki ben ilanıma başvuruları bekleyem CV bakacağım, eleman.net ve unsibul'da CVleri görmek için sadece kontör almak mümkün ama Kariyer.net diyor ki, "maalesef önce 500 TL ile ilan satın alın, sonra ayrıca satalım size 10 CV bakma hakkını 100-200 TL ile" CV bakma olayını size tavsiye etmem çünkü maalesef tembel gençlik CVlerinizi güncel tutmadığı yada işe girdiği halde pasif hale getirmediği için maalesef 10 CV den sadece 3 tanesi işe yarıyor ve 1 tanesi mülakata geliyor. Üstelik ilana başvurmadığı için de, hem pazarlık kozunuzu kaybediyorsunuz, hem de anlaşmak zor oluyor. Yani döndük başa, ilan şart.

Tabi aslında sizin amacınız da önemli. Ucuz (hadi ekonomik diyeyim) olsun, genç olsun, part-time olsun, deneme yapılma ile bir sürü eleman alırız biz o zaman unisbul ve eleman.net'e bayılacaksınız. Hem ucuz hem de çok fazla genç nufüs var. Kıdemli birilerini arıyorsanuz o zaman Kariyer.net ama çok kıdemli ve yönetici arıyorsanız, işte o zaman iki seçenek kalıyor size. Ya Head Hunter denilen firmalar, yada Linkedin üzerinden kendi işinizi görmek.

Eğer 700 TL niz var ise (ki cimrilik etmeyin zira yanlış elemanın bir aylık maaşı bile değil) hem eleman.net hem de kariyer.net'ten hizmet alıp, tüm kesimleri kucaklayın. Unisbul'un tek bir artısı var o da seçeceğiniz personelin görselliğine önem veriyorsanız, beden ölçüleri vs gibi kriterler ile de arama yapabiliyorsunuz. Ama bu ne derece acil veya gerekli ayrı tartışma konusu.

Bu arada şu konuda pazarlık yapabilirsiniz telefonda. "İlanı verelim ama, 3 ay yayında kalsın." Zira bazen 30 gün yada 45 gün süreli yayınlıyorlar. Tabi bir diğer önemli konuda, ilanınıza başvuran yada sizin satın aldığınız CVlere bakma hakkınız ne kadar süre boyunca açık kalacak?


Asıl mesele ne biliyor musunuz?


Mülakat. Zira ilanlardan 100 kişide gelse, mülakat konusunda maalesef başarısız iseniz, çöp tüm bu paralar ve emekler. Bir başka yazımda da mülakattan bahsedeceğim. "Haluk Tatar
NATRON YAZILIM ve VideoEgitim.com şirketinde Şirket Sahibi

KAYNAK: Haluk Abi :)
Bu konuyu paylas :

0 yorum:

Yorumunuzu Yazmadan Önce Aşağıdan Yorum Kurallarını Okumanızı Tavsiye Ederiz. Kurallara Uymayan Yorumlar Yayınlanmicaktır... Saygılar

-Yorum Kuralları-
1-Yorumlarınız Konuyla Alakalı Olsun
2-Kötü İçerikli,Küfür,Ahlak Dışı veya Size Yakışmayan Kelimeler Kullanmayınız
3-Yazım Kurallarına Uygun Okunaklı ve Açıklayıcı Yorumlar Yazmanızı Umuyoruz
4-Sitemizde Yazılan Yorumlardan Site Yöneticilerimiz ve Sitemiz Kesinlikle Sorumlu Değildir... Yorumların Tamamı Yorumu Yazan Kişilerce Yayınlandığı için Mesuliyet Kabul Edilmemektedir.
****=Surç-u Lisan Ettiysek Af Ola=****
Sitemizde Sizi Ağırladığımız İçin Çok Büyük Bir Kıvanç ve Mutluluk Duymaktayız...
Bizimle Olduğunuz için Teşekkürler (Otomotiv Mühendisleri Ekibi...)

 
Support : Creating Website TOMO | TOMDER | Automotive Design
Copyright © 2012 - 2015 Otomotiv Mühendisliği © 2020 - Her Hakki Saklidir
Template Renewal by Alican Sirin Published by Facebook Group
Proudly powered by :Google | Blogger