" Sizde ekibimize katılıp , Web sitemizde yazar olmak ister misiniz ?

Araştırmayı seven , bilgi ve becerisine güvenen.

Gönüllü olarak aramıza katılmak isteyen arkadaşlar.
seçeneğine tıklayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. "

TÜBİTAK Destekli Sivas Kangalı Asfalta Pençe Atmaya Hazırlanıyor - CÜ Elektromobil V1 Projesi

Paylasan: Tarih: 9 Nisan 2015 Perşembe | 09:37

Üniversitelilerin 'Elektromobil' Projesine Tübitak Desteği


Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Teknoloji Fakültesi, Otomotiv Mühendisliği Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencilerinin hazırladığı ve en az enerji harcayan elektrikli araç tasarımı 'Elektro Mobil Projesi' kapsamında hazırlanan 'Kangal V1' isimli araç, TÜBİTAK'tan 25 bin lira destek aldı.


2014 yılı içerisinde CÜ Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencileri 'Kangal V1' isimli araç tasarladı. TÜBİTAK tarafından desteklenen aracın tasarımı Teknoloji Fakültesi konferans salonunda basın mensuplarına ve öğrencilere tanıtıldı. Tanıtım toplantısına CÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tatar, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ertan Buyruk, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tanzer Erdem, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Teknoloji Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencileri ve aynı zamanda takım kaptanı Kerem Ersoy, "Elektrikli araç projesine dönemin başında başladık. Projenin üretimi için sponsor arayışımız sürüyor. İmalata başlayacağız ve 2 aylık süreç sonunda aracımız ortaya çıkmış olacak. Bu süre zarfında tüm Sivas halkının desteklerini bekliyoruz" dedi. Aracın özelliklerinden de bahseden Ersoy, "Aracımızın ismi, 'Kangal V1'dir. 'V' veliahtı '1' ise ilk yapılacak olmasını temsil ediyor. Aracımız spor görünümlü 2 kişilik ve 2 kapılı elektrikli bir araç. Bataryadan enerjisini alacak ve ortalama 70 km hız yapacak. Ağırlığı ise 250 kilo olacak." dedi. Ersoy, sponsor buldukları takdirde üretime 2 hafta içerisinde başlayacaklarını da belirterek, "Ağustos ayında TÜBİTAK Alternatif Enerjiler Araçlar Yarışları'na katılacağız. Ağustos ayına kadar bitirmeyi planlıyoruz. TÜBİTAK'tan 25 bin lira destek aldık ancak yetmiyor. Başka sponsorlar da arıyoruz" diye konuştu.


Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç Dr. İbrahim Can da öğrencilerin yaklaşık 2 yıldır bu proje üzerinde düşündüklerini ve bir takım oluşturduklarını söyledi. Ürünün bütün detaylarını öğrencilerin planladığını dile getiren Can, projede emeği geçen tüm öğrencilere teşekkür etti. Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tatar ise öğrencilerin böyle bir projeye adım atmış olmalarının gurur verici olduğunu vurguladı. Tatar, "Özellikle Teknoloji Fakültemizin bu işe önayak olması beni daha da gururlandırıyor. Bu genç arkadaşlarımızın hepsini kutluyorum" diye konuştu.


'Elektro Mobil Projesi' kapsamında hazırlanan 'Kangal V1' isimli araç projesinde takım kaptanı Kerem Ersoy ile Tolgahan Taş, Burcu Şahin, Umut Akaya, Ayşe Yıldırım, Burak Kavlak, Ahmet Arıkan, Yasin Koç, Özahan Oğlakçı, Hacer Erarslan, Murat Dereçiçek, Sefa Kunt, Ahmet Güvendi adlı öğrenciler yer alıyor. Bölüm öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Tahsin Boyraz tarafından yürütülen projede oluşturulacak araç 8-9 Ağustos 2015 tarihinde Kocaeli'nde yapılacak olan alternatif enerjili araç yarışlarına katılacak.


KAYNAK:
DHA » Halife YALÇINKAYA
http://www.34volt.com/yurttan/sivas/universitelilerin-elektromobil-projesine-tubitak-destegi-123176/
Bu konuyu paylas :

0 yorum:

Yorumunuzu Yazmadan Önce Aşağıdan Yorum Kurallarını Okumanızı Tavsiye Ederiz. Kurallara Uymayan Yorumlar Yayınlanmicaktır... Saygılar

-Yorum Kuralları-
1-Yorumlarınız Konuyla Alakalı Olsun
2-Kötü İçerikli,Küfür,Ahlak Dışı veya Size Yakışmayan Kelimeler Kullanmayınız
3-Yazım Kurallarına Uygun Okunaklı ve Açıklayıcı Yorumlar Yazmanızı Umuyoruz
4-Sitemizde Yazılan Yorumlardan Site Yöneticilerimiz ve Sitemiz Kesinlikle Sorumlu Değildir... Yorumların Tamamı Yorumu Yazan Kişilerce Yayınlandığı için Mesuliyet Kabul Edilmemektedir.
****=Surç-u Lisan Ettiysek Af Ola=****
Sitemizde Sizi Ağırladığımız İçin Çok Büyük Bir Kıvanç ve Mutluluk Duymaktayız...
Bizimle Olduğunuz için Teşekkürler (Otomotiv Mühendisleri Ekibi...)

 
Support : Creating Website TOMO | TOMDER | Automotive Design
Copyright © 2012 - 2015 Otomotiv Mühendisliği © 2020 - Her Hakki Saklidir
Template Renewal by Alican Sirin Published by Facebook Group
Proudly powered by :Google | Blogger